Green Fair Art

Promotor al valorilor artistice

AcasaCalendarGalerieFAQCautareMembriGrupuriInregistrareConectare

Distribuiţi | 

Papier Mache si reciclat hartie

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
I and I Tree

Data de înscriere : 09/11/2009

MesajSubiect: Papier Mache si reciclat hartie   Lun Noi 09, 2009 12:35 am

salut,
e cineva care a incercat metoda asta? mie mi-e draga si am atatea idei insa ma tot lovesc de un singur lucru, cum faci pasta din hartie?

am incercat sa o maruntesc de mana, sa o fierb (5 ore)si apoi sa o bag in blender insa am stricat deja 2 blendere. clown

nu credeam ca hartia e asa de tare, deci are cineva vreo idee despre cum sa fac hartia pasta fara sa mai stric blendere? Shocked

ioana
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Plumcore

Data de înscriere : 12/11/2009
Varsta : 29
Localizare : Bucuresti

MesajSubiect: Re: Papier Mache si reciclat hartie   Joi Noi 12, 2009 10:06 pm

Eu fac masti din paper amche, si este o tehnica foarte supercalifragilistic, si fun. Acum ce trebuie inteles este, ca sunt 2 tipuri de paper mache, in functie de preferinte.

Cel cu pasta facuta din hartie si cel cu adaugarea consecutiva de fasii de ziar si aracet.

Am gasit diverse retete pe internet de facut pasta de paper mache, dar nu am incercat niciodata pentru ca prefer cealalta metoda, cea cu fasii.

Una din retele cele mai comune pentru pasta a fost:

1. ingrediente

ziar
o galeata sau un castron mare
apa calda
tel sau mixer
putina sare (ca sa nu faca mucegai am auzit)

1. Rupe ziarul in bucatele mici, atentie trebuie rupt si nu taiat. Rupe destul cat sa umpli respectivul recipient galetusa, sau castronul.
2. Toarna apa calda peste (e bine sa fie destul de fierbinte, adica nu calaie) ai grija toate bucatile de ziar sa se ude bine, si sa fie acoperite.
3. Lasa la inmuiat 24 de ore sau amcar peste noapte.
3.1 Daca te grabesti poti fierbe apa si sa lasi la fiert bucatile de ziar pana se dezintegreaza.
4. Acum folosesti telul sau mixerul ( pe care e recomandata sa nu il folosesti la altceva) si bati apa cu ziarul pana nu mai sunt bucatele intregi.
5. Apuca piureul de ziar cu mana si strange pana iese toata apa in excess.
6. Acum adaugi pasta pentru tapet, sau aracet am inteles ca merge putin cate putin, tot timpul aluatul trebuie framantat pana obtii o consistenta asemanatoare cu plastelina sau lutul. Cantitatea de pasta adaugata este in functie de cat ziar aveai si cat de umed era.

Acum majoritatea persoanleor recomanda sa adaugi putina sare la pasul 5 parca, sau putin ulei (oil of cloves, nu stiu ce inseaman dar google este prietenul nostru http://en.wikipedia.org/wiki/Oil_of_cloves) la pasul 7, pentru a preveni mucegaiul care se poate forma in timp ce se usuca sculptura ta.

Sper ca a fost de folos. Sunt foarte multe retete de pasta paper mache pe internet, dar in general daca incepi de la una si continui pana o perfectionezi, o sa vezi ca e mai bine.

Acum pentru celalalt tip de paper mache, ai nevoie doar de aracet, tifon, vaselina, ziar si hartie maro de impachetat, oridara luata de la papetarie. Este destul de ieftina cam 2 lei 3 coli de 100x70 cm.

Asta e metoda pe care o folosesc eu, si care pana acum a functionat foarte bine

Pentru asta e bine sa ai un suport, inca nu am incercat pe armatura de sarma, dar nu este timpul pierdut.

Am observat ca este mult mai bine sa faci mulajul pe interiorul obiectului si nu pe exterior, pentru ca atunci se pastreaza detaliile mult mai bine.

Tai tifonul in fasii cam de 2-3 degete, iar ziarul in fasii subtiri.

Obiectul pe care o sa lucrezi il dai bine cu vaselina, atentie pateaza si pute, deci e bine daca e sa folosesti un obiect la care nu o sa plangi daca ramane galbui. Daca totusi nu poti folosi vaselina, poti folosi ori staniol, ori acea fasie de plastic pe care o folosesti sa impachetezi mancare (imi scapa numele :p). Incearca totusi sa pui staniolul sau fasia cat mai exact pe suprafata fara sa faca riduri.

Urmatorul pas este adaugarea tifonului. De ce tifonul? Pentru ca se muleaza FOARTE BINE pe suprafata si nu face riduri. Dai aracet pe suprafata, pui tifonul si din nou aracet, pana acoperi toata suprafata dorita. Fasiile de tifon e bine sa se incalece putin pentru a forma o suprafata cat de cat continua cand se usuca. Daca ati pus prea mult aracet puteti sa mai puneti inca un strat 2 de tifon, nu este nici o problema.

Acum in functie de cat de detaliat doriti modelul, puteti folosi ori ziarul ori hartia amro ori ambele.

Ziarul este o alegere mai buna pentru detalii, pentru ca este mai subtire, dar trebuiesc foarte multe straturi pentu a crea o grosime buna, destul cat sa poti lua sculptura de pe model, fara sa o rupi. Zariul trebuie rupt in bucatele cat mai mici, pentru a evita ridurile. Am citit undeva ca bucatelele in forma de triunghi sunt cele mai bune.

Ziarul amro este bun daca nu aveti problema detaliilor si doriti sa obtineti o grosime acceptabila fara a pune 7000 de straturi. De obicei 2-3 straturi sunt suficiente.

Ambele se aplica la fel, strat de aracet, pui bucata de ziar/hartie amro, si dai cu aracet deasupra. La fel ca in cazul tifonului bucatile trebuie sa se incalece.

Ce trebuie retinut, este ca ficare strat trebuie uscat cum trebuie inainte de urmatorul. Puteti pune sculptura sub o lampa, sau la soare.

Cand ati considerat ca ajung straturile, asteptati peste noapte, iar a doua zi incercati sa dezlipiti sculptura de pe model, incet incet. Staniolul, fasia de plastic, sau vaselina va vor ajuta aici. Daca aveti senzatia ca se rupe, inseamna ca mai trebuie straturi.

Sper ca a fost de folos, am zis sa pun ambele metode pentru ca nu stiam exact daca stii doar emtoda cu pasta sau o stii si pe asta. Daca e ceva neclar..
Sus In jos
I and I Tree

Data de înscriere : 09/11/2009

MesajSubiect: Re: Papier Mache si reciclat hartie   Joi Noi 12, 2009 10:28 pm

multumesc mult Plumcore,

da mi s-au clarificat undele lucruri acum. Eu vroiam sa incerc metoda cu pasta/piureul si am rupt 2 mixere incercand sa o maruntesc.
cred ca am nevoia de un mixer sau un blender foarte puternic (si scump Razz).

am sa ma apuc de treaba si daca am intrebari pe parcurs am sa vin sa intreb, ma bucur ca mai e cineva familiarizat cu tehnica asta Smile

spor!
Sus In jos
Plumcore

Data de înscriere : 12/11/2009
Varsta : 29
Localizare : Bucuresti

MesajSubiect: Re: Papier Mache si reciclat hartie   Vin Noi 13, 2009 3:55 am

Ma nu cred ca oamenii ziceai ori cu telul or maruntesti cu mana, faza e ca trebuie fiarta compozitia sau lasat in apa peste noapte. Incearca ambele metode. Smile

Si ca un extra sfat, poti dupa paper mache, cand s-a uscat sa dau cu gesso pe deasupra, un fel de chit acrilic, care dupa poate fi smirgheluit sa dea o aparenta gen portelan mat asa. Gesso poate proteja si in acelasi timp culorile adera mult mai frumos si sunt mai vibrante. Se gaseste la fondul plastic. Eu am luat un borcanel cu 18 lei, dar iti zic, merita.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Papier Mache si reciclat hartie   

Sus In jos

Papier Mache si reciclat hartie
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Din materiale reciclabile 4
» Hartie, cartonaj, quilling - Monatibi