Green Fair Art

Promotor al valorilor artistice

AcasaCalendarGalerieFAQCautareMembriGrupuriInregistrareConectare

Distribuiţi | 

Culorile acrilice - cum sa le deosebim pe cele opace de cele semiopace?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
pisicaroz

Data de înscriere : 16/04/2010

MesajSubiect: Culorile acrilice - cum sa le deosebim pe cele opace de cele semiopace?   Sam Apr 17, 2010 8:02 pm

Dragilor, nu reusesc sa deosebesc (in shop-urile online) culorile opace de cele semiopace ;i sunt noua in treaba asta. Stiu ca pe tuburi cele opace au un patrat plin, iar cele semiopace au un patrat pe jumatate plin, insa atunci cand comand nu pot vedea si tubul... Exista vreo generalizare in codurile de culoare, din care sa imi dau seama? Eu folosesc Maimeri.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.pisicaroz.ro
Nicolae

Data de înscriere : 28/03/2010

MesajSubiect: Re: Culorile acrilice - cum sa le deosebim pe cele opace de cele semiopace?   Mier Apr 21, 2010 8:44 am

Anumite nuante sunt intotdeauna opace, cum ar fi nuantele de cadmiu (rosu de cadmiu, galben de cadmiu, etc.) altele sunt transparente cele care au Lacca sau lake, alizarin crimson si altele. Lucrurile astea le inveti in timp...
Este adevarat magazinele on line au omis acest lucru, dar sunt sigur ca se va remedia.
http://www.maimeri.it/Generale/colorprod.asp?mnu=0202
aici poti vedea in dreptul fiecarei culori gradul de opacitate, precum si rezistenta la lumina.
Cred insa ca cel mai bine este sa soliciti catalogul. Stiu ca la cei de la ColorIt.ro sau la PicturaOnline.ro poti solicita anumite cataloage si nu te costa decat transportul. Eventual poti sa le ceri atunci cand dai o comanda ca sa nu trebuiasca sa platesti transport.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului

Culorile acrilice - cum sa le deosebim pe cele opace de cele semiopace?
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Cele mai tari videoclipuri muzicale
» Horoscopul chinezesc pe 2012
» Flori artificiale(2)
» Magazine care vand fire de tricotat/ lana de calitate
» Poezii pentru copii

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Green Fair Art :: TEHNICA SI ARTA :: Materiale pentru pictura-
Mergi direct la: