Green Fair Art

Promotor al valorilor artistice

AcasaCalendarGalerieFAQCautareMembriGrupuriInregistrareConectare

Distribuiţi | 

Acte necesare SRL, PFA, AF

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
GreenFairArt
Admin

Data de înscriere : 06/03/2009
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti

MesajSubiect: Acte necesare SRL, PFA, AF   Vin Mar 06, 2009 8:48 pm

Actele solicitate de cabinetul nostru in vederea infiintarii unei societati comerciale cu raspundere limitata ( S.R.L.) :
copie dupa actul de identitate al viitorului asociat ( cel care doreste sa infiinteze o societate );

copie dupa actul de proprietate al viitorului asociat sau a persoanei fizice sau juridice care doreste sa-si puna la dispozitie imobilul in vederea stabilirii sediului social al firmei;

copie dupa dupa actul de identitate (sau o copie dupa certificatul de inregistrare de la Registrul Comertului, in cazul in care cel care pune la dispozitie imobilul este o persoana juridica) al celui care pune la dispozitie imobilul in vederea stabilirii sediului social al societatii, pentru a redacta un contract de comodat sau de inchiriere pentru stabilirea sediului social al firmei ( aceste contracte vor putea fi incheiate ulterior venirii dumneavoastra la cabinetul nostru, deoarece trebuie parcursa o anumita procedura inainte de depunerea actelor la Registrul Comertului);

trei variante de nume de firma, in vederea rezervarii numelui societatii ( un cuvant din denumirea firmei trebuie sa fie in limba romana, sau este posibil, pe raspunderea clientului, sa se faca rezervarea denumirii fara nici un cuvant in limba romana, urmand ca judecatorul delegat la Registrul Comertului sa se pronunte asupra legalitatii denumirii in sedinta de judecata);

IMPORTANT!

Este foarte importanta optiunea privind plata TVA-ului si a impozitului pe profit ( microintreprindere - 3,0% din cifra totala de afaceri sau impozit normal - 16% din profit).

Actele solicitate de cabinetul nostru in vederea infiintarii unei persoane fizice autorizate ( PFA ), asociatii familiale ( AF ), intreprinderi individuale ( II ) sau a unei intreprinderi familiale ( IF) :

o copie dupa actul de identitate al viitoarei persoane fizice autorizate / intreprinderi individuale ( sau copii dupa actele de identitate in cazul in care se doreste constituirea unei asociatii familiale sau intreprinderi familiale );

o copie dupa actul de proprietate al persoanei fizice care doreste sa-si puna la dispozitie imobilul in vederea stabilirii sediului profesional, o copie dupa actul de identitate al proprietarului ( daca sunt mai multi coproprietari este necesara si cate o copie dupa actul de identitate al acestora);

o copie dupa diploma / adeverinta sau orice alt act care sa ateste calificarea sau pregatirea dumneavoastra in domeniul pentru care doriti sa infiintati persoana fizica autorizata, asociatia familiala, intreprinderea individuala sau intreprinderea familiala.

sursa: infiintaridefirme.ro

ZaZaStudioDesign
www.zazastudiodesign.com

N-aude, n-a-vede, pasare stranie, atotstiitoar, atotvazatoare, pasarea mea de pierzanie, pasarea mea de scapare.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.greenfairart.com
Corinaam

Data de înscriere : 07/03/2009

MesajSubiect: AF   Sam Mar 07, 2009 8:04 pm

Am tot auzit zilele acestea fetele spunand ca vor sa-si faca PF, personal din experienta mea, va recomand AF. De ce? Este mai avantajos din foare multe motive eu am SRL, dar in anumite circumstante m-a incurca foarte tare. Va dau un singur exemplu: La Cora , oricare din ele cei de acolo detin niste cabanute, daca ai SRL chiria este 12, 14 milioane, daca ai PF, Af, dai doar o garantie pe care ti-o recuperezi daca respecti clauzele contractuale. Plus ca PF include o singura persoana, ca asociatie familiala iti poti pune unul sau mai multi membri ai familiei ca salariati sau asa ceva, nu stiu exact dar pot avea contract, etc. este un avantaj.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Nerys

Data de înscriere : 15/03/2009
Varsta : 36
Localizare : Cluj-Napoca

MesajSubiect: Intrebare:)   Lun Mar 16, 2009 7:49 am

daca faci chestioare handmade, cam ce diploma in domeniu iti trebuie? nu de alta dar eu sunt inginer de profesie confused se pot face ceva cursuri pe undeva , cumva???merci
Sus In jos
daniella

Data de înscriere : 20/03/2009
Localizare : Bucuresti

MesajSubiect: Re: Acte necesare SRL, PFA, AF   Vin Mar 20, 2009 5:42 pm

Nerys a scris:
daca faci chestioare handmade, cam ce diploma in domeniu iti trebuie? nu de alta dar eu sunt inginer de profesie confused se pot face ceva cursuri pe undeva , cumva???merci
In primul rand va salut pe toti. Astazi am descoperit acest forum asa ca sunt cam noua pe aici. Ca si Nerys, ma gandesc ca trebuie sa-mi fac AF ori PFA. Habar nu am insa de unde sa incep si unde sa termin. Am inteles ca ar trebui si o diploma.....Dar ce fel de diploma? Va doresc o zi buna!
Sus In jos
Sandra

Data de înscriere : 29/11/2010

MesajSubiect: Nu cred ca iti trebuie diploma!   Lun Noi 29, 2010 8:44 pm

Ce diploma sa iti trebuiasca. Pana la urma skillsurile tale se vad in produsele pe care le prezinti, nu? Succes! Handmade-ul e acum o moda!Handmade
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Acte necesare SRL, PFA, AF   

Sus In jos

Acte necesare SRL, PFA, AF
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Ne pregatim pentru scoala! - lista de obiecte necesare
» Meditatiile - necesare sau nu? Utile sau nu?
» Cateva intrebari generale pentru fetele care au un bussines hand made
» Lucrul de mana - sursa de venit-2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Green Fair Art :: HANDMADE IN ROMANIA :: SRL, AF sau PFA?-
Mergi direct la: